Filters
Select location
Sort by
Turn off dark mode
Turn on dark mode
Language: English
About us

Cafe, Restaurant

New York Café - Prague

Get Directions
4.4/5

354 people have been here

address

Senovážné náměstí 13 Prague, Czech Republic

phone

Call Now +420 224 593 856

hours

07:00 - 23:00

price rate

$$$$

payment options

about

Pražská pobočka New York Café v historickém lobby hotelu Boscolo Prague. • The Prague branch of New York Café in the historical lobby of Boscolo Hotel.

story

Pražská pobočka New York Café v prostoru historického lobby hotelu Boscolo Prague.

Co se velkoleposti týká, interiér nezůstává pozadu za svým budapešťským bratrem a zařadil se tak mezi vážné uchazeče o titul nejkrásnější pražské kavárny.

V životě kavárny hraje důležitou roli kultura – návštěvníci si mohou vychutnat
svoji porci zamilovaného jídla během pravidelných literárních, hudebních či jiných
uměleckých akcí.

Gastronomie sází na tradiční česká jídla, které ale dává do širšího mezinárodního kontextu. Kvalita a šíře nabídky dezertů je svého druhu jedinečná a rozhodně tak stojí za ochutnání.

Samozřejmostí jsou horké i chlazené nápoje, ke kterým si můžete vychutnat skvosty v podobě zákusků z rukou skvělého cukráře.


The Prague unit of New York Café in the beautiful historical lobby of
Boscolo Hotel.

The interior of the café is similarly grand as its Budapest brother; hence it will be a worthwhile contestant for the most beautiful café of Prague title.

Different fields of culture has a stressed role in the life of the café, visitors can get their dose of heart-food on the regular literary, musical and fine arts event.

The gastronomy puts an emphasis on traditional Czech dishes, while putting them in an international context. The quality and quantity of the dessert offering is one-of-a-kind in its own right and definitely worth a try.

We would like to invite you for a hot coffee or a chilled beverage and have a taste of the works of art of our confectioner.

Home
Turn off dark mode
Turn on dark mode
Language: English
About us