Filters
Select location
Sort by
Turn off dark mode
Turn on dark mode
Language: English
About us

Coffee Shop

Cup of Joy - Istanbul

Get Directions
4.4/5

2265 people have been here

address

Cevdetpasa Caddesi 53 Istanbul, Turkey

phone

Call Now + 90 212 2630006

hours

Mon: 07:30 - 19:00
Tue: 07:00 - 19:00
Wed: 07:30 - 19:00
Thu: 07:00 - 19:00
Fri,Sat: 07:30 - 19:00
Sun: 08:30 - 19:00

price rate

$$$$

specialties

Coffee

services

  • Delivery
  • Catering
  • Good For Groups
  • Good For Kids
  • Takes Reservations
  • Take Out
  • Waiter Service
  • Walk-Ins Welcome

payment options

parking

Street parking

about

Coffeebar / Brewing / Coffeebeans / Coffee accessories

story

'İyi' kahveye olan tutkumuz ve sevgimizle açtığımız dükkanımızda, misafirlerimize kahvenin en lezzetlisini tattırmayı hedefliyoruz.Bu nedenle dünyadaki en iyi kahve çekirdeklerinin peşine düştük.

Dönemsel olarak değiştireceğimiz yaklaşık 10 çeşit kahveyle farklı damak zevklerine hitap etmek ve kahvedeki sınırsız çeşitliliği biraz olsun göstermek istedik.

Artık 'Cup of Excellence' kahveleri, Jamaica Blue Mountain ve Panama Esmeralda Geisha gibi kahve tutkunlarının vazgeçemediği tatlar size uzak değil.

Günlük olarak kavrulan single origin kahvelerimizi espresso bazlı içecekler olarak tadabileceğiniz gibi, "Dripping", " Syphon", "Aeropress" gibi farklı demleme yöntemleriyle hazırlanmış olarak da deneyimleyebilirsiniz. 10 saatte kahvenin özünü çıkaran 'Cold drip' makinasıyla hazırlanan soğuk kahveyle veya porselen cezvede pişirilen Türk kahvesiyle güne başlayabilirsiniz.

Hergün kahveyle ilgili yeni şeyler öğrendiğimiz bu yolda, deneyimlerimizi paylaşmak ve mis gibi bir kahve ikram etmek için sizleri Bebek'teki dükkanımıza bekliyoruz. Üstelik bu lezzeti evinizde de yaşamak için kahvenizi çekirdek veya makinenize uygun olarak öğütülmüş olarak da alabilirsiniz.

________________________________________________________________________

We are passionate about good coffee and would like to share our customers how delicious coffee can be. Cup of Joy uses the finest green coffee beans in the world. Our beans change periodically but you will definitely find a winning “Cup of excellence”, a Panama Esmeralda Geisha or the world-renowned Jamaica Blue Mountain.

We roast our coffee beans on a daily basis, which makes our coffee fresh and tasty. Beside the espresso, we use different brewing methods like the “Hario” drip, the Syphon, the Aeropress, Turkish coffee and the special “ Cold Drip” which is brewed in around 10 hours.

We are still learning every day and we would like to share our experiments with you. Come either to drink one of our single origin coffees and tastes our delicious pastries, or take away the beans or grinded coffee for home use.

Cup of Joy is located in Bebek, which is one of the most beautiful spots of Istanbul. Bebek is located on the shores of the Bosporus and is ideal for taking a walk.

Home
Turn off dark mode
Turn on dark mode
Language: English
About us